Къде отиват боклуците или истината за рециклирането
Хвърляме страшно много боклуци. В Америка например количеството на общинските отпадъци (това са битовите и неиндустриалните боклуци от домакинства и търговски обекти, събирани от общината) се е утроило от 1960 г. насам, а количеството на Софийския боклук се е удвоило през последните десет години. Според статистиките на Европейския съюз от 1995 до 2003 само в Западна Европа битовите отпадъци са се увеличили с цели 23%, достигайки до 577 кг. годишно на глава от населението. Един показателен пример са памперсите. Еднократните пелени съставляват 4% от отпадъците на едно домакинство. Всяка година само в България на сметището отиват 323 милиона такива пелени, a в света - 18-20 милиарда. За 2 години всяко едно бебе има нужда от около 4 500 смени на памперсите. Тъй като те не се събират разделно, изполваният и ненужен вече памперс стига до сметището, където си отлежава към 500 години, преди да се разгради.

Въпреки всичко, когато в някой град започне разделно събиране на отпадъците, всички тези големи боклукчийски камиони, които сноват нагоре-надолу, ни карат да си зададем въпроса: "Полезно ли е рециклирането за природата? Не са ли разходите и замърсяванията, свързани с транспорта и преработката, повече от извлечените ползи". Да отговорят на тези въпроси са си поставили за цел учените от Техническия Университет на Дания и Датския Център за отпадъци. Те са анализирали жизнения цикъл на отпадъците при различни сценарии и са сравнили резултата от рециклирането с този от традиционните методи - заравяне в земята и изгаряне. Изводът е, че в 83% от случаите преработването е по-добро за околната среда. Учените във Великобритания са установили, че рециклирането на отпадъците намалява емисиите на въглероден двуокис с 10%. Подобни резултати се потвърждават и от други изследвания.
Един от най-важните резултати от рециклирането е запазването на природните ресурси, икономията на енергия и по-малкото замърсяване. Всички тези ефекти произлизат от факта, че преработените материали заместват новите, чието производство е свързано с разходи на ресурси, енергия, изсичане на гори и замърсяване. Например при рециклирането на алуминия се изразходва 95% по-малко енергия, отколкото при извличането му от руда. При пластмасата се спестяват 70% от енергията, при стоманата - 60%, при хартията - 40% и 30% при стъклото.
Всички тези факти говорят, че опазването на околната среда е неразривно свързано с усилието да преработваме онова, което изхвърляме.
Как се рециклират отпадъците
Сан Франциско е на едно от челните места в САЩ по рециклиране на отпадъци. 69% от отпадъците в този град се преработват. Ще направим една кратка разходка в завода за рециклиране на Сан Франциско, който е притежание на Норкал Уейст Систъмс.


No comments:
Post a Comment