Синя планета, Земя, третият камък от Слънцето. Имената на нашата планета са многобройни, но независимо от името, тя е един уникален оазис, гъмжащ от живот. През 1972 година астронавтите на „Аполо 17“ многократно насочват фотоапаратите си към родната планета. Да имаш възможността да стъпиш на Луната и да погледнеш назад, би трябвало да е покоряващо преживяване! Днес снимките от „Аполо 17“ са едни от най-известните. Те показват малката и самотна синя планета Земя. Но защо ли е наречена „Земя“, като 70% от повърхността й е покрита с 4 км. дебело водно одеало?! Погледнати от космоса над Тихия Океан, континентите на Земята не се виждат и тя изглежда по-скоро като капка вода. Наличието на тази вода оформя света около нас.
За повечето от нас световният океан е далеч от всекидневния ни живот, но той контролира повече аспекти от околната среда, отколкото можем да си представим. През последните десетилетия многобройни нации инвестират време и средства, за да изследват обширните водни пространства, и все пак, ние знаем повече за повърхността на Венера и кратерите на Луната, отколкото за дълбините на океана.
„Синя Планета“ ви кани на едно безкрайно пътешествие, за да надникнем през окото на последните сателити на НАСА и да се гмурнем в най-непроучените кътчета на океаните, да разгледаме необикновеното разнообразие на странни същества и изключителните условия, в които те живеят
No comments:
Post a Comment