Legenda o zgubnej działalności człowieka
Dawno, dawno temu na świecie nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu i komunikacji. Ludzie bardzo cieszyli się z postępującej cywilizacji i byli niezmiernie dumni ze swej działalności. Niestety, ich radość nie trwała długo. Nie zdawali sobie bowiem sprawy z konsekwencji swej pracy. Bardzo szybko okazało się, że przemysł powoduje zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby oraz redukcje terenów leśnych.
Zakłady przemysłowe, pojazdy mechaniczne oraz systemy ogrzewania budynków emitowały dymy, a wraz z nimi tlenek siarki, węgla, azotu, cząsteczki sadzy oraz pyły, co zanieczyściło powietrze i osłabiło glebę. Nad wielkimi miastami zaczęła pojawiać się gęsta mgła, zawierająca cząstki sadzy, spaliny i inne szkodliwe gazy. Mieszkańcy miast i wielkich ośrodków przemysłowych nazywali ją smogiem i przyzwyczaili się do tego zjawiska. Kontynuowali swoją działalność. Robili wszystko, by żyło im się lepiej i wygodniej. Budowali nowe miasta, nazywając je aglomeracjami, inwestowali w coraz większe i nowocześniejsze fabryki, rozbudowywali sieci dróg. Wszystko to odbywało się kosztem terenów leśnych. Ludzie wycięli niezliczoną ilość drzew, by uzyskać miejsce na swe inwestycje. Nie zdawali sobie bowiem sprawy z tego, że im mniejsza ilość obszarów leśnych, tym mniejsza ochrona gleby i powietrza.
Działalność człowieka spowodowała również zanieczyszczenie wody pitnej. Zakłady przemysłowe uwolniły tlenki siarki i azotu. Połączyły się one z kropelkami wody w atmosferze i utworzyły kwasy siarkowe i azotowe. Te zaś wraz ze wszelkimi opadami – deszczem, śniegiem, mgła – dostały się do wód oraz gleb, zanieczyszczając je.
Życiu i działalności człowieka towarzyszyło też powstawanie odpadów. Wyrzucał on resztki jedzenia, puszki, papier, szklane i plastikowe opakowania oraz zużyte baterie. Pewnego dnia postanowił posegregować odpady, by poddać je recyklingowi, czyli ponownemu przetworzeniu. Najpierw szkło przetopił z powrotem na szkło – i…. udało się. Następnie z plastiku wykonał doniczki. Z czasem człowiek zaczął przetwarzać również stal i aluminium. W ten sposób na świecie zaczęto oszczędzać surowce i ograniczać zużycie energii. Takie gospodarowanie odpadami okazało się bardzo pożyteczne.
Niestety, nie wszystkie szkodliwe skutki cywilizacji człowiek mógł zatrzymać. Jego działalność spowodowała globalne ocieplenie na ziemi. Coraz częściej zaczęły występować niebezpieczne burze i cyklony, topniały lodowce, podniósł się poziom mórz i oceanów. Zimy stały się łagodne, a latem panowały upały. Coraz częściej pojawiały się susze i powodzie. Zjawiska te powodowały spustoszenie. W ich wyniku ludzie tracili dobra materialne i bardzo często ponosili śmierć.
Ewelina Kołodziejczyk, uczennica klasy 3, V miejsce
Liceum Akademickie w Częstochowie
No comments:
Post a Comment